Deri çizme bakımı

 

Deri çizme düzenli bakım gerektirir. Deri çizmelerin, uzun ömürlü olabilmesi için onlara düzenli olarak bakım yapmak önemlidir. Aksi halde çok beğenerek aldığınız deri çizmeleriniz bir dahaki kışı göremeyebilir.

deri çizme

Deri çizmeleriniz kirlendikçe temizlenmelidir. Yumuşak kıllı bir ayakkabı fırçası ve nemli bir bez ile botlarınızı temizlemelisiniz.

 

Deri çizmelerinizin rengi solmuşsa onları boyayın. Genellikle bu işlem için krem boyalar kullanılmaktadır. Ortalama olarak bir yılda deri çizmeler iki defa boyanmalıdır. Eğer deri çizmelerinizi çok sık kullanıyorsanız onları gerektiğinde sık sık boyayabilirsiniz. Krem boyayı uygulamak için bir sünger veya bez kullanın. Kullandığınız süngerin veya bezin ıslak olmamasına dikkat edin.

Boya sonrası deri çizmelerinize cila sürmeyi ihmal etmeyin. Cila hem deriyi korur hem de parlatır. Derinin en önemli özelliklerinden biri de parlamasıdır. Solgun deri çizmeler hiç de hoş durmazlar. Çizmeleriniz solgunlaştıkça onları cilayla parlatabilirsiniz.

 

Deri çizmelerinizi cila olmadan da parlatmanız mümkün. Her gün dışarı çıkmadan önce düzenli olarak çizmelerinizi temiz bir sünger veya bezle ovun. Böylece parlaklıklarını geri yüklemiş olursunuz.